Jak to działa?

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z kilku głównych elementów:

  • paneli fotowoltaicznych – położone na dachu produkują energię, wielkość standardowej instalacji dla domu jednorodzinnego to ok 30-40m2, przy wadze ok 500kg.
  • inwertera – urządzenia zamieniającego produkowany przez panele prąd stały na prąd zmienny.
  • systemu montażowego – rożne jego rodzaje umożliwiają montaż paneli nie tylko na idealnym skośnych dachu o nachyleniu południowym, ale też na dachach płaskich oraz zorientowanych na wschód lub zachód. Dzięki temu jedyny nie nadający się na montaż instalacji dach to skośny o nachyleniu północnym.
  • akumulator (opcjonalnie) – specjalne akumulatory o ograniczonej pojemności współpracujące z fotowoltaiką stosuje się w miejscach nietypowych, które mogą być całkowite odcięte od sieci i gdzie zużycie energii pokrywa się z krzywą produkcji energii ze słońca  np. kempingi czy domki letniskowe. Dla potrzeb całorocznych obiektów można zastosować mini magazyny energii ale ekonomicznie w warunkach polskich jest to nieuzasadnie. Rozwiązaniem pośrednim pozwalającym na potrzymanie funkcji życiowych domu czy małego zakładu przez kilka-kilkanaście godzin w razie awarii sieci jest stosowanie UPS-ów tak powszechnych w sektorze IT.

Co się dzieje z wyprodukowaną energią?

Polskie prawo jest niezwykle przyjazne dla producentów energii na własne potrzeby i umożliwia ogromne oszczędności na energii elektrycznej. Całość zagadnienia pod kątem prawnym reguluje ustawa o OZE po nowelizacji obowiązującej od dnia 1.07.2016 (http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/925/1). W praktyce działa to tak że po uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej wyprodukowana przez panele energia jest zużywana na bieżąco a nadwyżka oddawana do sieci elektroenergetycznej. Zarówno zużycie energii przez użytkownika jak i jej produkcja jest odnotowywana na liczniku dwukierunkowych, który każdy właściciel sieci dystrybucyjnej ma obowiązek darmowo wymienić do 30 dni od zgłoszenia budowy instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób odnotowaną nadwyżkę z miesięcy letnich można wykorzystać w okresie zimowym. Dokładną ilość energii do dyspozycji reguluje zasada opustu 1-0.8 lub 1-0.7 i tak dla instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10kW (zdecydowana większość domów jednorodzinnych), można wykorzystać 80% wartość nadwyżki a dla instalacji fotowoltaicznej powyżej 10kw 70% tej ilości. Nie ma opłat przesyłowych co oznacza że realna jest redukcja rachunku tylko do opłat stałych ok 20 zł miesięcznie. Wykres pokazuje różnicę w wydatkach na energię elektryczną w ciągu 25 lat.

    Zainteresowany? Podaj numer telefonu. Oddzwonimy!